Vesta
Özmak Mühendislik
 
VESTA ismi ve logosu ÖZMAK Müh.Mim. San. ve Tic. Ltd. Sti.'nin; Türkiye ve diğer tüm ülkelerde geçerli tescilli markasıdır.

ÖZMAK Müh.Mim. San. ve Tic. Ltd. Sti. tarafından yetkilendirilmedikçe, hiçbir kişi veya kuruluş VESTA marka ve logolarını herhangi bir şekilde üretemez veya kullanamaz (ya da çoğaltılması veya kullanılması için herhangi bir faaliyette bulunamaz.).

Yazılı izin olmadan VESTA adı veya logosunun kullanılması, somut değerlendirmeler veya içerik bağlamında değerlendirilmesi dışında, ticari markamızın ihlali olup, ayrıca dolandırıcılık da teşkil edebilir.

Bu sitede belirtilen tüm diğer ticari markalar üçüncü şahısların mülkiyetindedir. ÖZMAK Müh.Mim.San. ve Tic. Ltd. Sti, bu ticari markaları temsil etmez, beyanda bulunmaz ve markalar ya da üçüncü şahısların ticari kapsamına ilişkin ürün veya hizmetlerine dair hiçbir garanti vermez.
 
 
VESTA - ( Mitoloji ) - Mitolojide Ateş Tanrıçası

VESTA, Roma mitolojisinde ocak, yuva (ev) ve ailenin bakire tanrıçasıydı. Yunan mitolojisindeki Hestia'ya denkti. Mitolojide Hestia aile ocağını temsil eden bir tanrıçadır. Hestia Kronos ve Rhea'nın kızı, Zeus'un da kız kardeşidir. İlk doğan tanrıça olduğundan tanrılar katında büyük saygı görürdü. Baş tanrı Zeus bile ona saygı gösterir, onu çok severdi. Hestia sadece tanrılar tarafından değil insanlar tarafından da çok sevilir ve sayılırdı. O her zaman alçak gönüllü ve iyi niyetli davranır, tanrıları öfkelendiren olaylar karşısında sakinliğini korurdu. Bu çok sevilen tanrıçanın talibi de çoktu. Poseidon ve Apollon ona aşıktı. Fakat Hestia her ikisini de redetti. Evlenmeyi düşünmüyor, istemiyordu. Ancak Poseidon ve Apollon pes etmediler. Bir gün Hestia'nın peşine düştüler. Hestia Zeus'a sığındı ve kendisini korumasını istedi. Zeus bu çok sevdiği tanrıçayı himayesine alarak sonsuza dek bekar kalma arzusuna saygı göstereceğine dair ona söz verdi ve onu her zaman korudu.

Hestia insanlara ev yapmalarını öğretir, aile hayatına ait huzuru, mutluluğu sağlardı. Ailenin kutsallığını temsil eden Hestia baş tanrıça olarak sayılır buna göre saygı görürdü. Aileler evlerinde Hestia namına her zaman yanan bir ateş bulundururlardı.

Belirli bir kişiliği olmadığı gibi, mitlerde hiç yer almamış, hiç betimlenmemiştir; kutsal alev onun esrarlı varlığı idi. Roma mitolojisinde çok kutsal bir yere sahipti. Roma tapınağında yer alan kutsal alevi, toplumun ruhunu temsil etmiştir ve VESTA bakireleri (rahibeler) tarafindan hep yanık tutulmuştur.

Ref: The Hutchinson Encyclopedia of World History