Seramik  | Gazlı Fırınlar  |  Endüstriyel Fırınlar 
 
 
Endüstriyel uygulamalarda seri üretimler için oluşturulmuş bu fırın grubu, her işletmenin kendi ihtiyacına uygun şekilde tasarlanır.

Hemen her çeşit seramik ürünün pişirimi için idealdir; çömlek, sert seramikler, porselen (bisküvi, sır ve dekor pişirimleri için), sağlık gereçleri, hatta kırmızı çamurdan imal yapı seramikleri, tek ya da çift pişirime tabii tutulabilir.
 
 
Kamara Fırınlar
 
Uzun ömürlü ve dayanıklı bu fırın grubu, sert seramik ve porselen bünyelerin oksidif ve redüktif atmosfer altında pişirilmesini sağlar.
 
 
Mekik Fırınlar
 
Her iki tarafında da birer kapısı olan arabalı fırınlardır. Bir taraftan pişirimi tamamlanmış arabalar fırından çıkarken, diğer taraftan da pişirilecek arabalar fırının içerisine girer. Yapı seramikleri, porselen, ve yüksek teknoloji seramiklerinin pişirimlerinde özellikle tercih edilirler.
 
 
Tünel Fırınlar
 
Büyük fabrika ve işletmelerde tercih edilen kontinü fırınlardır. Pişirime hazır malzeme ile yüklenmiş arabalar periyodik olarak fırın tüneline girer ve fırının çıkış tarafından da pişirimi tamamlanmış olarak çıkarlar.
 
 
Rulolu Fırınlar
 
Kontinü uygulamalar için tercih edilen bir diğer endüstriyel fırın çeşididir. Ürün, fırın ruloları üzerindeki plakalara yerleştirilir ve fırın içerisinde ilerleyerek pişirimi tamamlar. Diğer fırın çeşitleriyle karşılaştırıldığında çok hızlı pişirim sürelerine sahiptir.
 
 
Döner Fırınlar
 
Döner fırınlar, çoğunlukla çimento üretimi ve granül halindeki malzemelerin kurutulması işlemleri gibi kontinü proseslerde uygulama alanı bulur. Yatayla belli bir eğimde uzanan uzun boruların yavaşça dönmesi ve eş zamanlı olarak borular içerisinde işlem görecek malzemenin ısıl işleme tabii tutulması prensibine dayanır.
 
Standart ölçüler ve teknik özellikler için linkleri tıklayınız.