Diğerleri  |  Hassas Döküm & Mücevherat 
 
 
Mum indirme, kuyumculukta ve küçük parçaların hassas döküm yöntemi ile üretilmesinde kullanılan bir methodtur. Balmumu, şekillendirilerek, plastik bir tabla üzerine yapıştırılır. Oluşan bu yüzey üzerine metal döküm kalıbı yerleştirilir. Bu arada hazırlanan alçı karıştırılarak, metal döküm kalıbı içerisine dökülür ve kalıbı doldurması sağlanır. Sertleşmeye bırakılan alçı, daha sonra pişirime tabii tutulur. Fırından çıkar çıkmaz da, vakum ya da sentrifüj yöntemi ile döküm işlemi gerçekleştirilir.
 
 
Döner Alçı Pişirme Fırınları
 
Fırın içerisindeki fanusların hareketinin destekledği extra homojen sıcaklık dağılımına sahiptir. İlave avantajı ise tek bir fanusu yerleştirmeye yetecek kadar dar yapılmış olan kapısı sayesinde çalışma esnasındaki ısı kaybının minimum olmasıdır.
 
 
Mum İndirme Fırınları
 
Alçı pişirme fırınları, her dökümhanede ihtiyaç duyulacak en önemli ekipmanlardan biridir. Fırın içerisinde doğru ve homojen bir sıcaklık değerine sahip olmak, çıkan sonucun da kalitesi açısından önemlidir.
 
 
Baca Gazı Yakıcısı
 
Baca gazı yakıcısı, alçı pişirme fırınları ile beraber kullanılmak üzere tasarlanır. Temel olarak yüksek sıcaklıklara ulaşabilen küçük fırınlardır. Baca gazı yakıcısı, proses esnasında oluşan dumanın ve kokunun yaklaşık 80%'ini elimine edebilir.
 
Click on the picture for STANDART ÖLÇÜLER and technical details including Photographs.